Titanium Dioxide

Titanium Dioxide = Nano partiklar
Tandkrämen ovan.. Pro Emalj från Sensodyne innehåller nano partiklar (Titanium Dioxide). Nano partiklarna är väldigt väldigt små, så små att dom kan gå igenom huden och in i blodomloppet i kroppen.
Att jag skriver om det här är för att forskarna inte har forskat färdigt om nano partiklarna är skadliga för oss eller inte.. Och jag vill inte frivilligt utsätta mej själv för något som senare kan ge mej cancer eller någon annan farlig sjukdom. Forskare som själva arbetar med nanotekniken vill själva inte använda hudvårdsprodukter som innehåller nano partiklar. För mej säger det allt! Så den här tandkrämen kommer jag inte att använda, den åker i soptunnan!
Nano partiklar (Titanium Dioxide) kan finnas i hudvårdsprodukter, solkrämer, schampo, tandkrämer, kläder etc... Alltså om det står Titanium Dioxide i innehållsdeklarationen så är det nano partiklar i den.
Så från och med nu kommer jag alltid att läsa innehållsdeklarationen för dom produkter jag använder och undvika allt som innehåller Titanium Dioxide.
/ Eva
P.S. Bilderna får ej kopieras eller användas på något sätt utan min tillåtelse.
© fotograf Eva Blixman
Titanium dioxide är ett vanligt färgämne inom läkemedelsindustrin, det är det som gör de flesta tabletter vita. Dock är jag osäker på om all titanium dioxid som används är nanopartiklar. Däremot bör man, precis som du skriver, se upp med nanopartiklar. Om jag inte misstar mig, finns för tillfället heller inget märkningskrav för produkter som innehåller nanopartiklar av olika slag.
Gud vilka fina bilder du tar! Vart ligger din studio? Bor själv i Göteborg så:)
Svar Min fotostudio ligger på Wrangelsgatan 11 i Göteborg.
/Eva
Här finns produkter utan nanoteknologi!
http://www.renskonhet.com
Använder inte sådan tandkräm med titandioxid och även inte med flour...som är ett cellgift.
Köper tandkrämen i hälsoaffären. Weledas tandkräm är bra. Innehåller inte titandioxid eller flour. :D
Krama Rudolph från mig och Viggo (chihuahua)
Tillägger ang. titandioxid att det finns med i brunkrämer och foundation. Man kan läsa på innehållsförteckningen. Titandioxid betecknas med
E 171.
Det känns som det är svårt att undvika detta ämne...
Det som är sagt om titaniumdioxid är att det kan vara hälsofarligt i lös form dvs som pulver, vid inandning då det förs vidare från lungorna. Men när det är uppblandat i andra ämnen som till exempel just i tandkräm ska det inte vara någon fara eftersom partiklarna då binds ihop och blir större.
Svar till Stina
Vem är du som kan garatera att Titanium Dioxide inte kan vara skadligt för oss??
När man inte ens forskat färdigt när det gäller denna teknik. Och när forskare själva inte ens skulle använda en hudlotion som innehåller detta!
Jag bojkottor precis alla produkter som innehåller Titanium Dioxide.
/Eva
Jag garanterar ingenting och självklart använder du precis vilka produkter du vill. Men titanium dioxid finns i olika "storlekar" och allt är inte nanopartiklar.
Exempel:
1 micron is 1 millionth of a meter, and a nanometer is 1 billionth of a meter.
Micronized Titanium Dioxide 0.0015 microns (15 nanometer)
Regular Titanium Dioxide 1.0 - 1.7 microns
Hur som helst, 2013 ska alla produkter som använder titanium dioxid i nanoform redovisa detta på etiketten.
Tack, Eva! Det var väldigt bra info. Vi brukar alltid köpa den här tandkrämen och även våra barn använder den. Nu åker den i soptunnan!
intressant! Skulle gärna läsa mer, var har du hittat informationen? Länka gärna :)
Svar till: Fotograf Eva Johansson
Hmmm... jag tycker mig se titandioxin i ett par produkter på sidan du tipsade om, denna t.ex: http://www.renskonhet.com/index.php?main_page=product_info&cPath=5_43&products_id=984
Men ni är väldigt pålästa må jag säga, både Eva och Eva!
Ett flertal hårfärgningsprodukter innehåller Titanium Dioxide. Hur påverkar de hårbotten och hår på sikt. Vad händer med vårt vatten då dessa produkter sköljs ut i vårt vattensystem?
Dessa produkter har ökat på marknaden.